Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie znajduje się na Rynku Głównym, w bliskim sąsiedztwie Sukiennic.

Pomnik powstał 26 czerwca 1898 roku z okazji setnych urodzin Adama Mickiewicza. Autorem pomnika był Teodor Rygier, którego projekt wygrał  zorganizowanym konkursie na pomnik wieszcza. Pokonał on w tym konkursie między innymi projekt przedstawiony przez Jana Matejkę. Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie w większości został sfinansowany ze zbiórki publicznej i odlany w Rzymie.

17 sierpnia 1940 pomnik Mickiewicza został zniszczony przez hitlerowców. Odbudowany został po wojnie, z elementów, które odnaleziono na złomowisku w Hamburgu. Odsłonięcie zrekonstruowanego pomnika nastąpiło w setną rocznicę śmierci Mickiewicza.

Ciekawostką jest to, że krakowscy maturzyści, w czasie studniówek, skaczą na jednej nodze wokół pomnika i ilość okrążeń, jaką uda im się pokonać równa się ocenie na egzaminie dojrzałości. Natomiast w dniu imienin wieszcza, 24 grudnia, krakowskie kwiaciarki składają pod pomnikiem kwiaty.

Lokalizacja

Dostosowanie

Pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie z racji na to, że ustawiony jest na dostępny dla niepełnosprawnych Rynku Głównym, to sam też jest dostępny.

Godziny otwarcia

  • Otwarte całą dobę

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T17:42:34+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.