Wielki Ołtarz Wita Stwosza w Krakowie

Wielki Ołtarz Wita Stwosza podziwiać można w prezbiterium kościoła Mariackiego Jest on jego najcenniejszym zabytkiem i to nie bez powodu. Pełna nazwa Wielkiego Ołtarza Wita Stwosza to Ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Dzieło Wita Stwosza uważane jest za jedno z najwybitniejszych, występujących w Europie dzieł rzeźby późnogotyckiej. Wit Stwosz pracował nad nim 12 lat. Prace nad Wielkim Ołtarzem Wita Stwosza trwały dokładnie od 1477 do 1489 roku.

Wykonany on jest z kilku rodzajów drewna. Solidna konstrukcja ołtarza wykonana jest z dębu, tło dla postaci stanowi mocny modrzew, a same figury wyrzeźbiono w znacznie bardziej plastycznym drewnie lipowym. Ten olbrzymi ołtarz składa się z pięciu skrzydeł, które tworzą: tak zwana szafa, dwa zamykające ją skrzydła i dwa skrzydła nieruchome. Scena główna przedstawia Zaśnięcie Marii Panny otoczonej przez apostołów. Ołtarzowe skrzydła natomiast ozdobione są m.in. scenami z życia Chrystusa i Maryi. Skrzydła otwartego Wielkiego Ołtarza Wita Stwosza przedstawiają radosne sceny z życia Matki Boskiej takie, jak Zwiastowanie, Narodziny Chrystusa, Zesłanie Ducha Świętego czy Pokłon Trzech Króli. Na skrzydłach zamkniętego ołtarza natomiast podziwiać możemy łącznie dwanaście scen, w tym: Narodziny Marii, ofiarowanie Jezusa w świątyni czy też samo Pojmanie i Ukrzyżowanie Jezusa.

Warto poświęcić czas i dokładnie obejrzeć Wielki Ołtarz Wita Stwosza, gdyż sprawia on niesamowite wrażenie – harmonia, bardzo realistyczne przedstawienie postaci, niezwykła kolorystyka. Wszystko to powoduje, że nie sposób oderwać od niego wzroku. Niegdyś otwarty ołtarz można było podziwiać jedynie w czasie największych uroczystości kościelnych. Dzisiaj jest już inaczej i od listopada 2017 roku nie ma już uroczystego otwarcia ołtarza o godzinie 11:50 i Wielki Ołtarz Wita Stwosza pozostaje otwarty.

Lokalizacja

Dostosowanie

Obejrzenie Wielkiego Ołtarza Wita Stwosza wymaga wejścia do Kościoła Mariackiego, który jest dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wejście dla osób niepełnosprawnych znajduje się z boku bazyliki, przy Placu Mariackim, od strony Hard Rock Cafe.

Godziny otwarcia

  • Poniedziałek-Sobota: 11:30–18:00
    Niedziela i święta: 14:00–18:00

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Normalny: 10 zł
    Seniorzy 65+: 8 zł
    Studenci, młodzież i dzieci: 5 zł
    Niepełnosprawni: za darmo

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T17:52:50+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.