Skit w Odrynkach
Skit w Odrynkach św. Antoniego i Teodozjusza Kijowsko-Pieczerskich to miejsce niezwykłe, które koniecznie trzeba odwiedzić podczas wizyty na Podlasiu. Ten pierwszy w Polsce prawosławny skit wybudowano w 2009 roku, a cztery lata później wyświęcił go Metropolita Sawa. Jego historia związana jest ze zdecydowanie odleglejszymi czasami.
Powstanie Skitu w Odrynkach nawiązuje do Monasteru Wniebowstąpienia Pańskiego, który istniał w Puszczy Błudowskiej za sprawą księcia Iwana Michałowicza Wiśniowieckiego. W 1518 roku książę w drodze do Wilna przeprawiał się tratwą przez Narew i ujrzał światło nad ikoną św. Antoniego Pieczerskiego. Uznał, iż to znak od samego Boga i w pobliżu przeprawy przez rzekę ufundował kaplicę.
Sam Monaster został natomiast ufundowany w 1574 roku na gruntach w pobliżu dzisiejszej wsi Odrynki tworząc tradycje życia zakonnego na tych terenach.
Skit to pustelnia, miejsce odosobnienia, świątynia w odludnym miejscu. Tym właśnie jest Skit w Odrynkach, gdzie w otoczeniu rozlewisk dorzecza Narwi, wśród bagiennych terenów króluje spokój i do niedawna niezwykła osoba ojca Gabriela, który na terenie pierwszej kaplicy z 1518 roku wybudował obecną samotnię.
Dotrzeć tu można w dwojaki sposób. Jedną z możliwości jest dojazd samochodem do wsi Odrynki i dalej gruntową drogą na parking znajdujący się tuż przy Skicie. Skit w Odrynkach można także osiągnąć pieszo, idąc wyjątkowo urokliwą kładką prosto ze wsi.
Skit w Odrynkach znajduje się w totalnym odosobnieniu. Wokół rozciągają się pola i łąki, a rzeka Narew spokojnie wije się miedzy nimi. Słychać tu powiew wiatru, bzyczące pszczoły, a wokół unosi się piękny zapach wszechobecnych kwiatów. Ale to, co najważniejsze w tym miejscu, to niesamowity spokój i cisza, które zapewniają niezapomniane wrażenia.
Lokalizacja
Dostosowanie
Dotarcie do Skitu w Odrynkach jest osiągalne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich zarówno od parkingu, jak i kładką. Sam teren pustelni może nastręczać nieco kłopotów ze względu na występujące miejscami stromizny i nierówności, choć większość chodników i alejek wyłożona jest równym polbrukiem. Spacer kładką natomiast nie sprawi żadnych trudności ze względu na jej równą nawierzchnię.
Godziny otwarcia
Otwarte od świtu do zmierzchu. Harmonogram nabożeństw dostępny na stronie Skitu.
Otwarte we wszystkie dni tygodnia
Cennik
Bezpłatne