Cerkiew prawosławna w Łosince

Znajdująca się w powiecie hajnowskim, w województwie podlaskim Cerkiew prawosławna w Łosince to miejsce, które zdecydowanie warto odwiedzić będąc na Podlasiu. Cerkiew została wybudowana w latach 1882-86 na wzgórzu w centrum wsi. Cerkiew prawosławna w Łosince pod wezwaniem Świętego Apostoła Jakuba Syna Alfeusza posiada przepiękne niebieskie kopuły, które dumnie górują nad sporych rozmiarów budynkiem.

Na terenie, na którym znajduje się Cerkiew usytuowany jest też zabytkowy cmentarz i kapliczka cmentarna pod wezwaniem Świętego Jerzego.

Ciekawa jest sama historia Cerkwi. Nie potwierdzone jest to, że Cerkiew została przeniesiona do Łosinki z Nowoberezowa. Potwierdzone jest natomiast to, że Cerkiew została wybudowana przez hetmanową Izabelę Branicką, o czym świadczy zapis w Klirovyje Viedomosti z 1847 roku.

Cerkiew prawosławna w Łosince jest jedną z ważniejszych cerkwi na podlaskim Szlaku Świątyń Prawosławnych.

Lokalizacja

Dostosowanie

Niestety Cerkiew prawosławna w Łosince nie jest dostosowana dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Do każdego z wejść do Cerkwi prowadzą schody i nie ma podjazdu. Osobom na wózku pozostaje obejrzenie Cerkwi z zewnątrz. Przed Cerkwią znajduje się spory parking, a teren wokół jest utwardzony, choć miejscami nierówny.

Godziny otwarcia

  • Wnętrze otwarte w godzinach mszy. Z zewnątrz otwarte całą dobę. Kontakt do parafii: 85 68 150 06

  • Z zewnątrz otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T18:27:16+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.