Kościół w Narwi

Kościół w Narwi pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i Św. Stanisława Biskupa Męczennika wybudowany został w 1528 roku w miejscu istniejącej tu niewielkiej kaplicy dworskiej. Świątynia została ufundowana przez króla Zygmunta Starego i jego żonę królową Bonę.

Konsekrowany przez ks. bp. Jana Stefana Wydżgę kościół w Narwi, w latach 1738-48 został przebudowany aż od samych drewnianych fundamentów. Remont kościoła był konieczny, ponieważ pierwotnej świątyni groziło zawalenie. Kościół po przebudowie można podziwiać do dziś. Z pierwotnego budynku do dziś pozostały jedynie dwa, malowane na desce obrazy. Jeden z nich przedstawia Ukrzyżowanie Jezusa Chrystusa i datowany jest na koniec XVI wieku, natomiast drugi obrazuje Matkę Boską i pochodzi z XVII wieku.

W czasie I i II wojny światowej kościół w Narwi podziurawiono kulami, jednak w latach 60-tych XX wieku został odrestaurowany.

Nieopodal kościoła płynie urokliwa rzeka Narew, a sama świątynia należy do jednych z najcenniejszych drewnianych sakralnych zabudowań regionu.

Lokalizacja

Dostosowanie

Kościół w Narwi jest dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Przed kościołem, tuż obok parafii znajduje się spory parking, a dojście do kościoła jest utwardzone. W prawdzie przed wejściem do kościoła jest jeden próg, ale jest on dość niski, podobny do typowego krawężnika.

Godziny otwarcia

  • Kościół otwarty jest w ciągu dnia, ale najlepiej potwierdzić wizytę z proboszczem telefonicznie:

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T18:24:23+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.