Cerkiew prawosławna w Puchłach

Cerkiew w Puchłach to przepiękna budowla usytuowana we wsi Puchły i znajdująca się na szlaku Krainy Otwartych Okiennic. Dodatkowo jest jednym z obiektów szlaku podlaskich cerkwi. Obecna cerkiew jest trzecią wybudowaną w tym miejscu i ukończona została w 1919 roku.

Z cerkwią w Puchłach wiąże się bardzo ciekawa legenda. Ponoć w miejscu, w którym obecnie stoi cerkiew kiedyś rosła lipa, a pod drzewem mieszkał stary człowiek cierpiący na obrzęki nóg. Pewnego dnia ujrzał on na lipie obraz Matki Bożej, która przyniosła mu uzdrowienie. Dla uczczenia tego wydarzenia postawiono w miejscu objawienia kaplicę, a miejscowość nazwano Puchły – od choroby starca. Niestety legenda ta nie jest w żaden sposób potwierdzona.

Potwierdzona historia cerkwi w Puchłach znana jest od 1771 roku, czyli od momentu pożaru poprzedniej świątyni. Niestety poza cerkwią w pożarze spalił się też cudowny obraz Matki Boskiej i ten który można oglądać obecnie pochodzi z 1781 roku.

Na terenie, na którym stoi cerkiew znajdują się XIX-wieczne kamienne krzyże oraz rośnie 15 potężnych dębów, które są pomnikami przyrody.

Lokalizacja

Dostosowanie

Cerkiew prawosławna w Puchłach nie jest dostosowana dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, do wejścia prowadzi kilkanaście schodów. Pozostaje zobaczenie cerkwi z terenu wokół, który jest utwardzony.

Godziny otwarcia

  • Otwarte jedynie w godzinach mszy, aby zobaczyć cerkiew w środku należy umówić się wcześniej, dzwoniąc do parafii: 85 681 55 27.

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T21:35:47+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.