Cerkiew prawosławna w Trześciance

W staroruskiej wsi Trześcianka stoi piękna drewniana cerkiew. Pierwsza cerkiew prawosławna w Trześciance powstała już w XVI wieku. Cerkiew istniała do 1834 roku kiedy to została zlikwidowana, a wierni musieli dojeżdżać do cerkwi w Puchłach.

Sytuacja uległa zmianie w 1864 roku, w którym to zebrano pieniądze i rozpoczęto odbudowę świątyni, która przez lata nie była cerkwią parafialną, a jedynie cerkwią szkolną. Cerkiew prawosławna w Trześciance uzyskała status parafii podczas II wojny światowej, a w 1994 roku wpisano ją wraz z przyległym cmentarzem do rejestru zabytków.

Cerkiew w większości zbudowana jest z malowanego na zielono drewna, a dachy wieżyczek wyłożone są na złoto. Wewnątrz cerkwi prawosławnej w Trześciance znajduje się trzyrzędowy ikonostas pokryty ikonami.

Lokalizacja

Dostosowanie

Cerkiew prawosławna w Trześciance jest dostępna dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Zarówna teren, jak i do samej świątyni prowadzi podjazd. Przed cerkwią znajduje się parking.

Godziny otwarcia

  • Cerkiew otwarta jest w czasie mszy. Aby zwiedzić cerkwie w innym terminie należy skontaktować się z parafią: 85 681 55 21.

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T21:33:57+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.