Rynek w Kielcach

Kielecki Rynek nazywany jest także „kielecką starówką”, która powstała w drugiej połowie XII wieku. Jednakże znajdująca się tutaj zabudowa to głównie wiek XIX i XX. Początkowo Rynek w Kielcach posiadał miano Placu, a dopiero w połowie XIV wieku, po lokacji Kielc na prawie magdeburskim miejsce to nazwano Rynkiem. I faktycznie pełnił przez długie lata funkcję targową i handlową. W czasach PRL’u Rynek w Kielcach nosił miano Placu Partyzantów. Do 2008 roku środek Rynku w Kielcach zajmowała fontanna, która zniknęła jednak w wyniku rewitalizacji tego miejsca. Od 2011 roku centralne miejsce placu zajmuje pręgież i pompa, które są powrotem do oryginalnego wyglądu tego miejsca. Innym ciekawym miejscem znajdującym się przy kieleckim rynku jest Ratusz, w którym znajduje się obecnie Urząd Miasta. Przy placu znajduje się sporo kawiarni i restauracji, w których można przysiąść i chłonąć atmosferę tego miejsca. Przez Rynek w Kielcach prowadzi szlak miejski (czerwony) wiodący przez zabytki i atrakcje turystyczne Kielc.

Lokalizacja

Dostosowanie

Rynek w Kielcach jest płaski, jednak jego nawierzchnia to kostka brukowa, która może nastręczać pewnych trudności w poruszaniu się użytkownikom wózków inwalidzkich.

Godziny otwarcia

  • Otwarte całą dobę

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T21:38:27+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.