Baba Pruska

Baba Pruska to pochodzący ze średniowiecza kamienny posąg, którego pochodzenie i funkcje nie są do końca znane. Oryginalne Baby Pruskie znajdowane były na ziemiach zamieszkiwanych przez pruskie plemiona. Pierwsze odnotowane wzmianki o tych rzeźbach pochodzą z XVIII wieku.

Oryginalna Baba Pruska ma około półtora metra wysokości z zarysami twarzy, rąk i nóg. Ciekawostką jest to, że wbrew nazwie Baba przedstawia postać mężczyzny.

Nazwa Baba Pruska wzięła się od legendy o Gustebaldzie. Mówi ona, że królowa Prus po uratowaniu Rybiego Króla otrzymała magiczny kamień, dzięki któremu rozumiała mowę zwierząt, roślin i wiatru. Kamień miał działać tylko wtedy, gdy Królowa nikomu go nie pokaże. Pewnego dnia Wiatr przyniósł Królowej informacje o nadciąganiu Krzyżaków. Lud nie chciał jej uwierzyć, więc pokazała im kamień i w tym momencie zamieniła się w kamienną postać.

Lokalizacja

Dostosowanie

Baba Pruska znajduje się w wielu miejscach Olsztyna i z reguły ustawione są one w miejscach dostępnych dla wózków. Na stałe Baba Pruska stoi na dziedzińcu zamku.

Godziny otwarcia

  • Otwarte całą dobę

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T18:04:05+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.