Tartak Raphaelsonów w Olsztynie
Tartak Raphaelsonów w Olsztynie to dawny budynek przemysłowy, a obecnie ostatni relikt dzielnicy, która rozwijała się w Olsztynie w XIX wieku. Budynek tartaku wybudowany został w 1884 roku przez miejscowego przedsiębiorcę Raphaelsohna. Lokalizacja budynku nieopodal rzeki Łyny nie jest przypadkowa. W tamtych czasach rzekę wykorzystywano w celach transportowych. Służyła ona do spławiania drewna.
Tartak Raphaelsonów w Olsztynie użytkowany był do 1929 roku. W kolejnych latach budynek spełniał różne funkcje, aż w 1987 został całkowicie wyłączony z użytkowania.
W 2007 roku tartak został wpisany na listę zabytków. W 2012 roku został gruntownie odremontowany, a w jego wnętrzach powstało Muzeum Nowoczesności, przedstawiające zbiory opisujące przemysłową działalność w regionie.
Ciekawostką jest to, że komin znajdujący się w obecnym tartaku pochodzi z cegielni ze Szczytna. Było to pierwsze przeniesienie takiego komina z miejsca na miejsce.
Lokalizacja
Dostosowanie
Tartak Raphaelsonów w Olsztynie jest dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wewnątrz budynku znajduje się winda.
Godziny otwarcia
11:00-17:00
Otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz piątków
Cennik
Normalny :5 zł
Ulgowy: 2 zł
Zwiedzanie z przewodnikiem: 25 zł