Tartak Raphaelsonów w Olsztynie

Tartak Raphaelsonów w Olsztynie to dawny budynek przemysłowy, a obecnie ostatni relikt dzielnicy, która rozwijała się w Olsztynie w XIX wieku. Budynek tartaku wybudowany został w 1884 roku przez miejscowego przedsiębiorcę Raphaelsohna. Lokalizacja budynku nieopodal rzeki Łyny nie jest przypadkowa. W tamtych czasach rzekę wykorzystywano w celach transportowych. Służyła ona do spławiania drewna.

Tartak Raphaelsonów w Olsztynie użytkowany był do 1929 roku. W kolejnych latach budynek spełniał różne funkcje, aż w 1987 został całkowicie wyłączony z użytkowania.

W 2007 roku tartak został wpisany na listę zabytków. W 2012 roku został gruntownie odremontowany, a w jego wnętrzach powstało Muzeum Nowoczesności, przedstawiające zbiory opisujące przemysłową działalność w regionie.

Ciekawostką jest to, że komin znajdujący się w obecnym tartaku pochodzi z cegielni ze Szczytna. Było to pierwsze przeniesienie takiego komina z miejsca na miejsce.

Lokalizacja

Dostosowanie

Tartak Raphaelsonów w Olsztynie jest dostępny dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Wewnątrz budynku znajduje się winda.

Godziny otwarcia

  • 11:00-17:00

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia oprócz piątków

Cennik

  • Normalny :5 zł
    Ulgowy: 2 zł
    Zwiedzanie z przewodnikiem: 25 zł

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T16:59:17+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.