Stary Ratusz w Olsztynie

Stary Ratusz w Olsztynie zajmuje centralne miejsce na Rynku Starego Miasta. Jest to jeden z najstarszych architektonicznie zabytków Olsztyna. Powstał około roku 1500 i pierwotnie był siedzibą władz Olsztyna. Stary Ratusz w zmieniał swój wygląd na przestrzeni wieków, bo w 1620 roku strawił go pożar i odbudowa nadała mu nieco inny wygląd. Budynek został rozbudowany, dodano mu wieżyczkę i zdobienia, które spowodowały, że Stary Ratusz zyskał bardziej barokowy charakter. Piwnice i parter stały się halą targową, więc życie zaczęło tętnić tu na dobre.

Rada Miasta urzędowała tutaj do początku do 1915 roku (z kilkudziesięcioletnią przerwą), kiedy to opuściła Stary Ratusz i przeniosła się do obecnej siedziby na dobre. W opuszczonym budynku natomiast rozlokowała się szkoła i biblioteka.

Historia nie oszczędziła tego pięknego budynku, bo Stary Ratusz w Olsztynie ponownie został nawiedzony przez pożar po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej. Odbudowano go jednak, a w wyniku remontu w latach 1996 – 2003 przywrócono dawną świetność.

Dzięki tym zabiegom możemy dzisiaj podziwiać Stary Ratusz w Olsztynie jako trzyskrzydłowy budynek z dziedzińcem ograniczonym arkadami i umieszczonymi na południowej fasadzie zegarami słonecznymi.

Lokalizacja

Dostosowanie

Niestety dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim wnętrza Starego Ratusza w Olsztynie nie są dostępne ze względu na kilka prowadzących do niego schodków. Z zewnątrz natomiast można go podziwiać do woli. Dotarcie do budynku odbywa się co prawda po kostce brukowej, która jest jednakże ułożona w miarę równo.

Godziny otwarcia

  • Otwarte całą dobę

  • Otwarte we wszystkie dni tygodnia

Cennik

  • Bezpłatne

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T18:05:54+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.