Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie

Znajdujący się w obrębie Starego Miasta Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie stanowi najokazalszy zabytek miasta. Zamek zlokalizowany jest przy ul. Zamkowej i by do niego wejść należy minąć Ławeczkę Kopernika i skierować się ku głównej bramie. Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie powstał w XIV wieku i wzniesiony został w stylu gotyckim. W swojej historii budowla pełniła głównie funkcje obronne. Jednakże olsztyńska twierdza była także siedzibą administratorów dóbr Kapituły Warmińskiej, a najbardziej znaną postacią, pełniącą tę funkcję był nie kto inny, jak sam Mikołaj Kopernik.

Dziedziniec Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie umożliwia obejrzenie poszczególnych skrzydeł budowli i zamkowej wieży, na którą można się dostać, by podziwiać panoramę miasta. Na środku dziedzińca znajduje się studnia, obok której na stałe umieszczony jest symbol Olsztyna – przywołująca czasy pogańskie Baba Pruska. Na dziedzińcu znajduje się także wejście do Muzeum Zamkowego. Po wizycie w budowli warto udać się do pobliskiego Parku Podzamcze skąd można podziwiać Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie w otoczeniu zieleni i błękitnego nieba.

Lokalizacja

Dostosowanie

Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie jest trudno dostępny dla wózków inwalidzkich z uwagi na wyboistą nawierzchnię prowadzącej doń uliczki, wyłożonej kocimi łbami. Wieża Zamkowa i Muzeum Zamkowe nie są dostępne dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim ze względu na prowadzące doń schody. Dziedziniec zamku nie należy do równych, ale osoby niepełnosprawne są w stanie się po nich poruszać w asyście towarzysza podróży. Miejsce, z którego rozciąga się widok na Zamek Kapituły Warmińskiej w Olsztynie z Parku Podzamcze jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

Godziny otwarcia

 • 1 października – 30 kwietnia
  wt.-sob.: 10:00-16:00
  niedz.: 10:00-18:00

  1 maja – 30 czerwca oraz 1-30 września
  wt.-sob.: 10:00-17:00
  niedz.: 10:00-18:00

  1 lipca – 31 sierpnia
  wt.-niedz.: 10:00-18:00

Cennik

 • Normalny: 12.00 zł
  Ulgowy: 8.00 zł
  Rodzinny ( 2+1, 1+2): 26.00 zł
  Rodzinny (2+2, 2+3, 1+3): 34.00 zł
  Wejście na wieżę:  5.00 zł
  Dziedziniec Zamku: bezpłatnie

Inne atrakcje turystyczne w województwie

Wróć do atrakcji w województwie
2020-06-22T17:48:37+02:00
Wykorzystujemy pliki cookies by nasza strona działała prawidłowo oraz by oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na stronie i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Ustawienia Ok

Analiza ruchu na stronie

Wyrażasz zgodę na to byśmy analizowali ruch na stronie i dzięki temu lepiej dopasowywali dla Ciebie treści.

Zewnętrzne aplikacje

Wykorzystujemy zewnętrzne aplikacje, by ułatwić Ci możliwość udostępniania naszych treści i udostępniać Ci dokładną lokalizację danego miejsca.